Ako vybrať luk?

Radi by ste ozvláštnili svoje koníčky a vydali sa v ústrety novým dobrodružstvám s lukom a tulcom na chrbte? Rôzne typy lukov môžete využívať pri športovej lukostreľbe rovnako tak, ako v prípade drevených modelov pre kostýmové LARP hry. Pri výbere toho správneho luku sa zamerajte nielen na jeho vlastnosti a parametre, ale aj vaše doterajšie skúsenosti.

Radi by ste ozvláštnili svoje koníčky a vydali sa v ústrety novým dobrodružstvám s lukom a tulcom na chrbte? Rôzne typy lukov môžete využívať pri športovej lukostreľbe rovnako tak, ako v prípade drevených modelov pre kostýmové LARP hry. Pri výbere toho správneho luku sa zamerajte nielen na jeho vlastnosti a parametre, ale aj vaše doterajšie skúsenosti.

Doba čítania 10 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Otázky na začiatok

Skúsenosti strelca

Pri výbere vhodného luku je kľúčová skúsenosť strelca rovnako tak, ako jeho vek a pohlavie. Luky pre deti sa pochopiteľne vyrábajú v zodpovedajúcej veľkosti aj sile náťahu. Juniorské modely sú väčšinou určené pre deti od 5 rokov a najčastejšie sa jedná o drevené materiály. Ak vyberáte modely pre začiatočníkov, zamerajte sa na jednoduchú manipuláciu a nižšiu napínaciu silu luku (do 35 lbs). Pre takéto účely bude najvhodnejší reflexný alebo dlhý luk. Ďalej v závislosti na veľkosti postavy vyberajte vhodné rozmery. Platí, že čím väčšia postava, tým dlhší by mal luk byť. Priamu úmeru tiež aplikujte na váhu a silu jedinca. Čím silnejší strelec, tým väčšiu silu náťahu (o nej ďalej v texte) hľadajte.

Ľavák, alebo pravák?

Ďalšou podstatnou vstupnou informácií bude, či ste pravák, alebo ľavák. Alebo skôr, aké bude vaše dominantné mieriace oko. To zistíte krátkym testom, kedy zrolujete papier do ruličky a pozriete sa cez ňu postupne jedným, potom druhým okom. Mieriť by ste potom mali tým okom, ktorého pohľad cez ruličku bol pre vás prirodzenejší. Ak zvíťazilo pravé oko, vyberajte luky s označením RH. Tie sú prispôsobené na držanie v ľavej ruke a naťahovanie tetivy v pravej. Presne opačne to bude u ľavého dominantného oka, teda luky s označením LH, ktoré sa držia v pravej ruke.

Rozdelenie podľa konštrukcie

Reflexné

Luk označovaný ako reflexný spoznáte podľa prehnutia koncov ramien dopredu (po sňatí tetivy). Ohnutie, čiže reflexia umožňuje veľmi rýchly výstrel. Takéto prevedenie je vhodné pre začiatočníkov na rekreačnú streľbu, pretože sa ľahko ovláda a jeho vstupné náklady nebývajú v porovnaní s inými lukmi tak vysoké. Konštrukciu možno ďalej rozlišovať podľa spôsobu použitia na rekreačné, športové a lovecké. Tie sa potom líšia dĺžkou, váhou aj silou náťahu.

Kladkové

Moderné prevedenie luku nazývané kladkové je na oboch koncoch lučiska tvorené dvoma kladkami, ktoré rozdeľujú napínaciu silu tak, aby bola streľba čo najpresnejšia. To využijete najmä pri športovej streľbe na terč (dlhšie prevedenie luku) alebo pri lovení (kratšie luky). Kladkový model viac sedí na tele a vyžaduje zvládnutie techniky, preto je vhodnejší pre pokročilých strelcov.

Kladkový luk slúži najčastejšie k športovej lukostreľbe na terč

Dlhé

Keďže sa dlhé luky hojne využívali v stredovekom Anglicku, často narazíte aj na označenie anglický luk. Názov dlhý si luk vyslúžil pre svoju veľkosť, ktorá by mala byť približne rovnaká ako postava strelca. V dnešnej dobe sa však môžete stretnúť s radom prevedenia aj druhov označovaných ako dlhé. V každom prípade sa však jedná o veľmi presný luk, ktorého stabilizačným prvkom sú práve dlhé ramená. Vysoká presnosť je ale vykúpená menšou výstreľovou rýchlosťou. Vďaka svojmu jednoduchému tvaru a nenáročnej manipulácii je dlhý luk vhodný tiež pre začiatočníkov.

Na čo sa zamerať

Výber podľa účelu

Iste ste sa už stretli aj s radom ďalších označení pre typ luku. Nie vždy sa však jedná o rôzne konštrukčné odlišnosti, ale skôr drobné detaily podporujúce daný účel streľby. Z tohto pohľadu môžeme ďalej deliť luky na športové, jazdecké, lovecké a tradičné.

Športové

Ako je z názvu už zrejmé, športové luky sa využívajú pri súťažiach a iných športových lukostreleckých podujatiach. Často sa jedná o reflexný luk s kovovým alebo kompozitovým stredom. So športovým lukom dostrelíte až na terče vo vzdialenosti 70 metrov. Pre svoje využitie na Olympijských hrách môžete naraziť aj na označenie olympijský luk.

Jazdecké

Tradičný historický dizajn a drevený materiál charakterizuje jazdecký typ luku. Môže sa jednať o jednoduchú konštrukciu alebo nápadité modely s ozdobnou dyhou. Ramená luku bývajú výrazne prehnuté a skôr kratšie, aby neobmedzovali jazdca v pohybe. Kvôli náročnejšej technike je jazdecký luk určený pre skúsenejších strelcov.

Jazdecké luky nájdu využitie aj pri historických rekonštrukciách a LARP hrách

Lovecké

Oproti športovým lukom sú lovecké vhodné pre streľbu do 30 metrov. Konštrukčne sa najčastejšie jedná o reflexný typ, ani kladkový však nie je výnimkou. Podobne ako u vyššie spomínaných je lovecký luk používaný skúsenými strelcami, ktorí majú dobre zvládnutú techniku a nezľaknú sa vyššej naťahovacej sily.

Tradičné

Za tradičné luky možno považovať rôzne druhy jazdeckých drevených, dlhé anglické, ale aj reflexné lovecké. Životnosť týchto lukov z dreva ovplyvňuje predovšetkým váha šípu, ktorá by nemala klesnúť pod 9 grainov (1 gr = 64,79891 mg) na 1 libru naťahovacej sily.

Materiál

Na výslednej cene a pochopiteľne kvalite výrobku sa značnou mierou podpíše použitý materiál. Za najklasickejšie vyhotovenie možno považovať tradičné drevo. To sa používa hlavne na cvičné luky, juniorské a všetky ostatné snažiace sa čo najvernejšie napodobniť historický dizajn. Okrem prírodného vzhľadu je drevo používané tiež pre svoju veľkú výdrž. Istou alternatívou je ratanové drevo obľúbené pre svoju pružnosť a nižšiu hmotnosť. Na druhom konci nájdete odolné laminátové luky alebo drahšie výrobky z odľahčeného duralu či karbónu. Také sa využívajú hlavne pri športovej lukostreľbe.

Luky z ratanového dreva sú náchylné k opotrebovaniu, preto s týmito výrobkami zaobchádzajte opatrne

Príslušenstvo

Najmä pre začiatočníkov môže byť spočiatku náročné vyznať sa vo všetkých ponúkaných doplnkoch a posúdiť, či je ich obstaranie skutočne potrebné. Najjednoduchším variantom je zakúpenie praktického setu, v ktorom nájdete šípy, tulec, puzdro prípadne aj terč. Aké ďalšie príslušenstvo sa môže hodiť a na čo všetko je dobré?

  • Šípy - neodmysliteľná súčasť luku, podľa ktorého tiež vyberáte daný šíp. Čím dlhší luk, tým dlhší šíp bude potrebný. Na výber máte z rady materiálov od drevených, vhodných k dlhému luku, laminátových, duralových po kvalitné karbónové.

  • Základka - nachádza sa pri rukoväti a slúži na udržanie šípu na mieste pri naťahovaní luku.

  • Tulec - k šípom môžete ďalej zaobstarať tulec, teda puzdro na prenášanie šípov. Tulec možno nosiť z boku pásu, alebo na chrbte.

  • Chránič predlaktia - slúži pre ochranu predlaktia a lakťa pred úderom tetivy. Skúseným strelcom by sa však toto stávať nemalo, preto je chránič predlaktia skôr súčasťou začiatočníckej výbavy.

  • Rukavice - ochránia prsty pred porezaním od tetivy.

  • Tetiva - hoci sa jedná o základnú súčasť luku, ktorá býva zahrnutá v balení, možno dokúpiť aj zvlášť. Ak sa rozhodnete pre kúpu, uistite sa, že vybraný model pasuje k zakúpenému luku.

  • Mieridlá - zariadenie určené pre správne zamierenie luku na vybraný cieľ. Najčastejšie sa využívajú pre reflexné a kladkové luky.

  • Vypúšťač šípov - pomôcka, ktorá zabraňuje nežiaducemu dotyku prsta s tetivou pri uvoľňovaní šípu.

  • Stabilizátory - čiže tlmiče kmitov sú doplnky k luku slúžiace k priestorovému vyváženiu a smerovému vedeniu.

  • Puzdro na luk - pre prenos luku a celého príslušenstva, ktoré zároveň chráni pred poškodením. Býva vybavený popruhom či držadlom pre pohodlnejšiu manipuláciu.

  • Terče - lukostrelecké ciele sa líšia veľkosťou aj farebným značením. Niektoré môžu imitovať tvar zvieraťa.

Dôležité parametre

Veľkosť

Prvým z technických parametrov výberu bude veľkosť. Tá sa väčšinou udáva v palcoch ("), kedy 1 palec zodpovedá 2,54 cm. V súvislosti s veľkosťou sa potom rozlišuje samotná dĺžka luku a napínacia dĺžka čiže dĺžka náťahu. Kým dĺžka luku značí celkový rozmer daného modelu, dĺžka náťahu udáva vzdialenosť, do akej sa dá luk natiahnuť. Všeobecne platí, že čím väčšia dĺžka náťahu, tým dlhší bude samotný luk. Kratšie luky preto poskytnú kratší náťah, a teda aj kratší dostrel. Hoci nemožno jednoznačne povedať, aká veľkosť je správna, za stredné hodnoty možno považovať luky s dĺžkou cca 1,5 m (približne 60") vhodné pre postavy od 165-185 cm.

Aby ste mohli spoľahlivo odhadnúť vašu maximálnu dĺžku náťahu, budete potrebovať meter. Potom sa postavte rovno, predpažte jednu ruku a natiahnite prsty. Nepokúšajte sa svoje ruky dostať do neprirodzenej polohy, zostaňte v najvzdialenejšej, ale stále pohodlnej pozícii. Meter chyťte u končekov prstov a veďte ho až k dolnej časti brady. Nameranú hodnotu následne vydeľte číslom 2,54 a máte maximálnu dĺžku náťahu v palcoch. Pre dĺžku náťahu do 30“ sú vhodné luky s celkovou dĺžkou 68". Luky dlhé 62-64“ by mali dosahovať maximálny náťah do 25".

Sila náťahu

Sila náťahu je vlastne odpor, ktorým sa luk bráni pri natiahnutí. Hodnota sa udáva v librách (lbs), kedy 1 libra zodpovedá 0,454 kg. Tento parameter určuje, akú silu musíte vyvinúť pre napnutie tetivy a vystrelenie šípu. Aj keď je strelec schopný utiahnuť aj silnejšie modely, mal by si vždy vyberať taký, ktorý pre natiahnutie vyžaduje zapojenie cca 75 % maximálnej strelcove sily. Začiatočníci spravidla volia luky o sile do 35 lbs. Silnejšie luky by viedli k preťažovaniu svalov, zlému osvojeniu techniky a celkovému vyčerpaniu. V tabuľke nižšie nájdete orientačné sily náťahu v závislosti od strelca.

Strelec

Maximálna sila náťahu (lbs)

Deti do 30 kg

15

Deti do 50 kg

15–25

Ženy od 50–65 kg

25–35

Ženy od 65–80 kg

30–40

Muži od 60–75 kg

40–45

Muži od 75–90 kg

55–65

Muži od 90 kg vyššie

65–75

Starostlivosť o luk

Aj napriek veľkej sile luku sa jedná o chúlostivú zbraň, ktorej je potrebné venovať náležitú starostlivosť. Luk môžete používať prakticky celý rok v závislosti od materiálu. Drevené prevedenie môže byť náchylnejšie na navlhnutie a skrehnutie vplyvom mrazu. Z tohto dôvodu by ste nemali luk vynášať do extrémnych podmienok a maximálne do mínus 10 °C. Pozor si tiež dajte v horúcich letných mesiacoch. Ak luk využívate, nemusíte sa báť zničenia. Problém však môže nastať, ak ho zabudnete na priamom slnku napríklad v aute. Počas prevozu luku a pri jeho úschove vždy vyberte tetivu. Ak je luk veľmi rozohriaty, tetivu nasaďte až po tom, čo materiál vychladne.

Luk môžete používať aj v daždi, nezabudnite ho však usušiť a jemne utrieť

Čo sa uskladnenia týka, vyhýbajte sa vlhkému a studenému prostrediu, rovnako tak ako exponovanému horúcemu vzduchu (pri kúrení). Luk najlepšie uložte bez tetivy do puzdra a skladujte v ležatej polohe. Pri zašpinení stačí pretrieť vlhkou handričkou a usušiť.